Rüya Turlarım | Bansko Bilgilendirme

Rüya Turlarım Anasayfa

Hemen yerinizi ayırtın 0553 351 68 24
Bansko Bilgilendirme

Bansko - Genel Bilgiler

BULGARİSTAN BANSKO KAYAK MERKEZİ

Kış gelince hayat durulur. Mevsimin değişimiyle gelen rüzgâr, soğuk ve kısalan günler, yaz aylarının hareketli anlarına biraz ara verme zamanının geldiğini gösterir. Yine de ilk kar tanesinin toprağa değmesi herkes için kış uykusuna yatma vaktinin geldiği anlamına gelmez. Zira bu değişim artık yükseklere çıkma vaktinin yaklaştığını gösterir. Unutuldukları yerden çıkarılan kayak takımları, yenilenen kışlık elbiseler ve sürekli kontrol edilen hava durumunun tek bir amacı vardır; kış tatili için hazırlık yapma vakti gelmiştir.

Türkiye’de kış tatilini en iyi şekilde geçirmek için pek çok seçenek bulunuyor. Ancak rutinler bir süre sonra yenilik arayışını da gündeme taşıyor. Özellikle kayak yapmak gibi sportif faaliyetler eşliğinde gerçekleştirilen kış tatillerinde yeni bir pist deneyimlemek bu uğraşı seven herkes için cezbedici bir seçeneğe dönüşüyor. Yakınlardaki seçenekler bittiğinde ise artık biraz daha uzaklara bakma vakti gelir.

Son yıllarda kış ayları denince akla gelen ilk yerlerden biri de Bulgaristan’ın Bansko şehri. Türkiye’ye olan yakınlığı ve sunduğu imkânlarla her yıl daha da gelişen bu küçük dağ kasabası, her yıl yeni pistlerde kayak yapmak isteyen pek çok Türk’ü ağırlıyor. Uzun yıllardır Balkan Yarımadası’nın gözdesi olan Bansko Kayak Merkezi, tüm zorluk seviyelerdeki pistleri, çeşitlenen ve kalitesi artan hizmet kalitesi, artan konaklama seçenekleri ve korumaya başardığı tarihi kimliği ile Avrupa’dan gelen kış sporları meraklıların da tercihlerinde üst sıralara yükselmeye başladı.

DAĞIN ARMAĞANI

Bulgaristan’ın güneybatısında yükselen Pirin Dağı, içinde pek çok güzelliğin bulunduğu bir doğa harikası. Şelaleler, mağaralar, göller ve tarihin durduğu küçük köyler arasında en çok öne çıkan değer ise Bansko şehri ve biraz uzağında, dağın en yüksek noktalarından birine kurulan Bansko Kayak Merkezi.  

Aynı UNESCO tarafından Doğa Koruma Listesine alınan Pirin Dağı’nın kuzeyindeki hayvanlar ve bitki örtüsü gibi Bansko şehri de kendini en özgün haliyle korumaya başarmış. Küçük dağ kasabasının arka sokaklarına doğru ilerledikçe görülebilen eski tarihi evler kış mevsiminde adeta zamanda yolculuk yapılmasını sağlıyor. Ancak Bansko artık popüler bir kış tatil merkezi ve şehrin merkezi her şeyiyle bunu kanıtlamaya yetiyor. Burada sıralanan cezbedici kokuların yayıldığı kafeler, dünya mutfaklarından çeşit çeşit lezzetler sunan restoranlar, neşeli seslerin yükseldiği eğlence yerleri ve şansını denemek isteyenler için hazır bekleyen casinoların tamamı şehre tatil yapmak için gelenlere hitap ediyor. Bu küçük dağ şehrinin her yanı otellerle dolu. Bazılar modern yapıda büyük tesisler şeklinde inşa edilmiş, bazıları ise hem dağın özelliklerine uygun hem de geleneksel Bulgar mimarisini yansıtması amaçlanarak düzenlenmiş. Her ne şekilde olurlarsa olsunlar tümünün tek bir amacı var; Bansko’ya gelen kış tatili meraklılarını mutlu etmek. Bölgeye yapılan yatırımlar sadece tarihi kasabaya değer katmadı, aynı zamanda kış sporları için de mükemmel bir altyapı kazanmasını sağladı.

Bulgaristan’ın en büyük iki şehri olan başkent Sofya ve Plovdiv’e yaklaşık 150 kilometre uzaklıkta olması kış merkezine büyük bir avantaj sağlıyor. Şehir konumunun bu özelliği ise doğaseverlerin her daim Bansko’yı akıllarında tutmalarını sağlıyor. Sadece kış aylarında değil, yaz mevsiminde de Pirin dağında pek çok etkinlik yapılabiliyor. Ancak kış aylarında kayak veya snowboard yapmaktan zaman bulanların katılabileceği yürüyüş, kaya tırmanışı veya fotoğraf turu gibi etkinliklerin pek çoğu için hem izin alınması isteniyor hem de tecrübeli bir kılavuz eşliğinde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Elbette kar yürüyüş ayakkabılarını da unutmamak gerekiyor. Zira bölgede karın yüksekliği bazı dönemlerde iki metreye kadar ulaşabiliyor. 

TÜM KIŞ SPORLARI

Bol kar, bir kış sporları merkezinin ihtiyacı olan en önemli şey. Pirin Dağı’nın coğrafi konumu ve fiziksel özellikleri ise bunu her kış mevsiminde en iyi şekilde sağlıyor. Yağan kar miktarı ve kalitesi ile bulunduğu yerdeki dağın konumu kış sporlarını sevenler için Bansko’yu mükemmel bir spor alanına çeviriyor.

Her seviyedeki kayak severin kullanabileceği zorlukta pistin bulunduğu kış sporları merkezinde kayak severler için her şey düşünülmüş. Örneğin, en uzunu 16 kilometre olan en yükseği 2600 metreden başlayan ve toplam uzunlukları 75 kilometreye kadar ulaşan merkezin çevresindeki pistlerin tamamına günün her saatinde ulaşılabiliyor. Yolculuğun başladığı eski şehrin merkezinden yüksek noktalara ulaşabilmek için Gondola ismi verilen teleferik hattını kullanmak gerekiyor. Teleferik iki duraklı. Kayma planına uygun şekilde en uygun ara durakta inilebiliyor. Tabii sadece nefeslenmek isteyenler de bu yolu kullanmalı. Pistlerin merkezi noktalarında bulunan restoranlarda kasabaya inmeden yemek yenebiliyor, kafelerde ise bir yandan sıcak bir içecek yudumlanırken bir yandan da gözkamaştırıcı manzaranın tadı çıkarılabiliyor. Bulgaristan’ın genelinde olduğu gibi bu dağ kasabası ve kayak merkezi tatilcilerin ekonomisini zorlayacak fiyatlarla hizmet vermiyor.

Bansko’da kayak yapmak isteyenler ana hattın uzağındaki diğer pistlere gitmek isteyediğinde, sayısı 14’ü bulan telesiyeji ve 10 tane teleski hattını kullanabiliyor. Bu hattın dışında kayak merkezini ve eski şehri birbirini bağlayan yedi kilometrelik bir kara yolu da bulunuyor ve güzergâh boyunca tüm pistlere ulaşılabiliyor.  

Zorluk seviyelerine göre işaretlenen Bansko kayak pistlerinin en çok bilineni, adını kayak sporunun en tanınan isimlerinden olan İtalyan kayakçı Alberto Tomba’dan alan Tomba pisti... Üzerinde pek çok spor müsabakası yapılan siyah renkli pist, sadece en usta kayakçının kullanabildiği eğimde ve genişlikte özellikleriyle pek çok kayakçı için şehrin en cezbedici özelliği olduğunu söylemek pek yanlış sayılmaz.  Bansko, Alp disiplini için bölgenin en iyi pist olma özelliğini taşıyor. Zira, dağın Kuzey yüzünde kalan pistler rüzgârlardan çok fazla etkilenmiyor. Kolay yapışmayan toz kar da avantajların içine eklendiğinde bölge kış sporları için ideal bir yapıya kavuşuyor.

Kayak merkezinin bir diğer avantajı da bölgede yağan karın Aralık’tan Mayıs ayının ortalarına kadar toprak üstünde kalabilmesi. Bu özelliği ile kasaba, Bulgaristan’da en uzun süreli kış tatili imkânı veren yer konumunda bulunuyor. Tabii bölgede kar yağışı olmama ihtimali de düşünülmüş. Yapay kar makinaları her zaman hazırda bekliyor. Bansko’da gece kayak yapmak isteyenler için aydınlatmaya sahip pist, snowboard kullanmak isteyenlere özel alanlar ve çocuklar için de yerler hazırlanmış. Elbette kar üzerinde ayakta durmaktan fazlasını yapmak isteyenler için kişisel veya grup halinde eğitim alma imkânları da bulunuyor. Şehirde ve kayak merkezinde spor ekipmanı kiralama ve sağlık hizmeti gibi kış tatil merkezlerinin mecburi ihtiyaçları da rahatlıkla karşılanabiliyor.

BİTMEYEN GECELER

Bansko’nun eski sokaklarında kış güneşi batınca yeni bir hayat başlar. Ancak gün içinde kayak yapanlar yorgunluklarını atmak için önce hangi seçeneği değerlendirmeleri gerektiğine karar vermeleri gerekiyor. Pistlerde yükselen sporcu ruhu kendini eğlence ve neşeye bıraktığında mehanalar dolmaya başlar. Bulgaristan’a özgü bir tür taverna olan bu mekânlarda zengin geleneksel yemek menüsünün tadına bakılabilir ve yerel müzikler eşliğinde uyku saati gecenin geç saatlerine kadar ertelenebilir. Tabii şehirde günümüz dünyasına daha uygun eğlence yerleri ve restoranlar da bulunuyor.

Bansko’da akşam saatlerini konakladıkları yerde geçirmek isteyenler de unutulmamış. Bulgaristan’ın zengin yeraltı su kaynakları şehri kış sporlarında iddialı bir lokasyon yaptığı gibi sağlık turizminde de güzel seçenekler sunmasını sağlıyor. Neredeyse her konaklama tesisinde bulunan SPA ve wellness tesisleri, pistlerin üzerinde yoğun geçen bir günden sonra misafirlerin rahatlamasında yardımcı oluyor.

Eski şehrin büyüsünden uyanıp farklı etkinlikler arayanlar veya kayak yapmak dışında aktiviteleri denemek isteyenler için Bansko farklı seçenekler de sunuyor. Örneğin aksiyonu sevenler “para-alpine skiing” ismi verilen ve tandem paraşüt eşliğinde kayak yapılabilen aktiviteyi deneyebilir. Daha da yükseklere çıkmak isteyenler ise helikopterle zirvelerin üstüne çıktıktan sonra atlayış yaparak serbest kayak inişi yapabilir. Kış turizmi merkezinin çevresinde daha sakin etkinliklere katılmak isteyenler için sunulan bazı seçenekler arasında kar motoru ile gezinti, yürüyüş veya fotoğraf turları da bulunuyor.

Spor, eğlence, tarih, kültür, gastronomi, doğa, hareket… Bansko’da deneyimlenebilecek onlarca farklı seçenek bulunuyor. 

BANSKO PİSTLERİ

Görkemli yamaçlarla çevrili Bansko kayak merkezi, 75 kilometre uzunluğundaki toplam kayak parkuru ile 1'nci sınıf kalitede sürüş keyfini misafirlerine yaşatmak için kusursuz bir şekilde planlanmış. Bansko pistlerinin her gün fiziksel durumunu denetleyen 14 pist bakım aracı ile zemin sürekli en mükemmel kayak koşullarına hazır durumda tutuluyor. Devlet eliyle işletilen kayak tesislerinden sorumlu teknik ekip sayesinde Bansko pistlerinden karın Aralık ayından Mayıs’a kadar kalkmaması için yoğun teknik önlemler alınıyor.

Pirin Dağları’nın tam kalbinde bulunan son derece modern bir tatil merkezi olan Bansko Kayak Tesisi, Doppelmayr Gondola aracılığıyla 75 kilometre uzunluğundaki kayak hattı üzerinde rahatlıkla istenilen her piste kayakçıları hızlı bir şekilde ulaştırıyor.

Bansko, Pirin Dağı’nın görkemli manzarası eşliğinde ve engin masmavi gökyüzünün altında sonsuzluğa açılmanın, tüy kadar hafiflemenin en güzel yolu... Derin karlı yamaçların birinden diğerine atlayarak kaymanın deneyimini yaşamak için adrenalin dolu ekstrem kaymanın zevki en çok Todorka Zirvesi’nde yaşanıyor.

Doğu Avrupa’nın hızla en popüler ve en çekici kış sporları merkezlerinden biri haline gelen Bansko, toplam 22 kilometre uzunluğundaki liftleri sayesinde, istenilen zorluk seviyelerine uygun Bansko pistlerine ulaştırıyor.

Bansko Kayak Merkezi, Bulgaristan’ın en büyük ve en iddialı kayak merkezleri arasında yerini alırken; 2014 Kış Olimpiyatları adaylarından da biri oldu. Avrupalı kayakçıların yeni favorisi olan Bansko, Dünya Kayak Şampiyonu Alberto Tomba’nın da kaymaktan zevk aldığı, şampiyonlara layık bir piste de ev sahipliği yapıyor. Bansko pistleri arasında 2600 metrede bulunan ve Tomba ismiyle anılan "siyah" zorluk seviyesine sahip olan bu pist, hiç şüphesiz en cazibi ancak aynı zamanda bölgenin en zorlu olanı olarak tanımlanıyor. Kendine has karakteristik özelliklerinden dolayı Audi FIS Dünya Alp Kayak Şampiyonası gibi birçok uluslararası yarışa ev sahipliği yapan pistin ünü hızla tüm Avrupa'ya yayılıyor.

Bansko kayak bölgesine son yıllarda 700 milyon Euro’dan fazla yatırım yapıldı. Pistlerinin daha fazla kayakçı için heyecan uyandıran bir kayak merkezine dönüşümü ise 6 mavi, 5 kırmızı ve 2 siyah, toplam 13 farklı zorluk derecesine sahip pistlerle sağlanıyor.

Bansko Kayak Merkezi Projesine göre otellerle kayak pistleri birbirinden bağımsız iki bölge olarak planlanmış. Bölgedeki oteller 925 ile 950 metre yükseklikte yer alırken, pistler 2000 ile 2600 metre arasında konumlandırılmış. Oteller bölgesinden Bansko pistlerine ulaşım Gondol hattı yardımıyla yaklaşık 30 dakika süren bir seyahatten sonra sağlanIyor.

Bansko'da günlük sınırsız Gondol kullanımı için 55 Leva karşılığında Ski Pass kart alınabiliyor. Yarım günlük kullanıma uygun kart isteyenler ise 42 Leva ücret ödemesi gerekiyor. Yarım günlük kartın geçerlilik süresi 12.30 - 16.00 saatlerinin arasını kapsıyor. Bansko pistlerinin çok ve uzun olması yarım günlük kartla kaymak için yeterli olmayabiliyor.

Bansko Kayak Merkezi’nde 16 T-Bar, 6 Chairlift ve 1 adet Gondol hizmet veriyor. Ayrıca snowboardcular için özel 8 koltuklu kapalı kabin de bulunuyor. Lift sistemleri sayesinde saatte 14 bin 200 kişiyi taşıma kapasitesi bulunuyor.

Hava koşullarına bağlı olarak, haftada iki kez Bansko pistlerinde saat 18:30 ila 21:30 arası gece kayağı da yapılabiliyor. Snowboardcular için özel olarak düzenlenen Burton Fun Park ise bu branşı sevenler için pek çok ayrıntı sunuyor.

Bansko kayak pistleri her yaştan kayakçının kullanabileceği şekilde düzenlenmiş. Minik kayakçılar için düzenlenen kayak öğrenme parkı ise ailelerin daha serbest hareket etmesinde yardımcı oluyor. 4-7 yaş arası çocuklar, özel SKI - Oyun ve Kayak Öğrenme Parkı’nda profesyonel kayak eğitmenleri eşliğinde, özel veya grup kurslarında kayak sporu ile tanışabiliyor.

Bansko kayak merkezindeki dünya kayak standartlarına uygun toplam 70 kilometre uzunluğundaki pistlerde çok hesaplı fiyatlara kayak sporu yapılabiliyor. Bansko’nun sunduğu bir diğer avantaj ise tarih, kültür ve doğal güzelliklere kolayca ulaşılabilmesi. Bansko, eşsiz kar kalitesi, her kayak stiline uygun uzun pistleri ve ekonomik Bansko kayak tur fiyatları ile kayak severlere eşsiz fırsatlar sunuyor.

Bansko Pistleri Uzunlukları

BANSKO PİSTLERİ

Tomba-1:  Uzmanlık seviyesinde,  2567 metre
Tomba-2: Uzmanlık seviyesinde, 830 metre

Balkaniada: Orta zorluk seviyesinde, 1792 metre
Chalin Valog Zapad: Orta zorluk seviyesinde, 775 metre
Chalin Valog İztok: Orta zorluk seviyesinde, 1429 metre
Sirna Mogila: Orta zorluk seviyesinde, 2080 metre

Plato Yug:  Kolay seviyede, 1148 metre
Plato Sever: Kolay seviyede,  1015 metre
Shiligarnik: Kolay seviyede, 2047 metre
Todorka: Kolay seviyede, 1690 metre
Stara Pista: Kolay seviyede, 970 metre
Detska Pista: Kolay seviyede, 510 metre
Shiligarnik-2: Kolay seviyede, 2047 metre

Burton Fun Park mevcuttur. Pistlerde sıcak içecek sunulan ski barlar da bulunuyor.

Bansko Pistleri Teknik Bilgi

BANSKO KAYAK PİSTLERİ HAKKINDA

Toplam Pist Uzunluğu: 75 kilometre

En Düşük Pist Yüksekliği: 990 metre

En Yüksek Pist Yüksekliği: 2560 metre

En Uzun Pist Boyutu: 16 kilometre

Pist Zorluk Dağılımı:

  •     Kolay (Mavi) - 20 kilometre
  •     Orta (Kırmızı) - 24.5 kilometre
  •     Zor (Siyah) - 3.7 kilometre


Toplam Lift Sayısı: 16

  •     Kabinli Lift – 2
  •     Telesiyej – 8
  •     Teleski – 4
  •     Çocuk – 2


Toplam Lift Uzunluğu: 24 kilometre

Lift Kapasitesi: 24.000 saat/insan